Past Governors

Here are the elected governors, and where they were from, for Hoosier Boys State since the program began:

1937Lloyd WamplerGosport
1938Dick UrbineFort Wayne
1939Dick FreemanCrawfordsville
1940Ed LangasFort Wayne
1941Roy Grimmer Jr. Fort Wayne
1942Edward Madden Gary
1943James Garrison Franklin
1944Henry HalesGary
1945N/AN/A
1946Don Bitsberger Fort Wayne
1947James R. HarrisBoonville
1948James B. Little Evansville
1949Charles LanhamEvansville
1950Richard FowlerBloomington
1951Ned Lampkin Indianapolis
1952Max StackhouseWarsaw
1953Robert SmithsonTipton
1954Primus JohnsonEast Chicago
1955Stuart HolcombWest Lafayette
1956John FlanniganLaGrange
1957Reed Stewart Brazil
1958Benjamin Coleman Gary
1959Stephen K. SmithLafayette
1960Victor ClarkColumbia City
1961Thomas CooperMerom
1962Mike ValentineWarsaw
1963Ron ClarkIndianapolis
1964David LongIndianapolis
1965James KieferLafayette
1966Terry LesterIndianapolis
1967Stephen JudahVincennes
1968Bruce Hatton Vincennes
1969Gregory Gray
Elected President of Boys Nation
Gary
1970Gerald TrotterIndianapolis
1971Harry McNaughtLogansport
1972John KendrickJerffersonville
1973Mike McGrawMonticello
1974Fred Reese Jr.Anderson
1975David ShellitoMishawaka
1976Kevin TrewarthaIndianapolis
1977David Newby
Elected President of Boys Nation
Plainfield
1978 Christopher DavisIndianapolis
1979 John BrownLafayette
1980 Scott D. HimselJasper
1981 Fred BrownIndianapolis
1982 Mike Shaw IIRushville
1983 Delray BrooksMichigan City
1984 Brian BoykinsIndianapolis
1985 Joseph D. HowardConverse
1986 Alfred Weems IIIHammond
1987 Gavin H. InglisIndianapolis
1988 Richard P. Church Wabash
1989 James M. SeeneyTerra Haute
1990 Daniel “DJ” Sigler
1991 Mark I. Recio Plymouth
1992 Jerome P. McCluskeyBloomington
1993 J. Nick GeimerNew Haven
1994 Wayne M. LashuaKingsford Heights
1995 Rinszer Williams IIIGary
1996 Kem FootmanIndianapolis
1997 Jason ParksMerrillville
1998 Justin Jordan Fort Wayne
1999 Napoleon HarringtonIndianapolis
2000 John MeyerGreenwood
2001 Barry Tyler Jr.Hammond
2002 Ivan Dremov Indianapolis
2003 Robert A. PattonTerra Haute
2004 Robert Bloss Indianapolis
2005 Matthew SchrimperNashville
2006 Darrell Comer Jr.Indianapolis
2007 Ivan ChemoskutovAngola
2008 Ian DuncanBedford
2009 Seth BrownHammond
2010 Jeremy WashingtonHammond
2011 Fabian HouseMuncie
2012 Nishant UppalJeffersonville
2013 Dylan BrockHobart
2014 Clayton LenigPlymouth
2015 Joseph Cummings Noblesville
2016Kenyth CooperBrownsburg
2017Payton "The Voice" ThomasEllettsville
2018You?Your town?